Tezhib Günlüğüm

tezhibe dair..

TEZHİB GÜNLÜĞÜM 2.DERS: YAPRAKLAR (1)

Merhaba arkadaşlar,

Bir hafta boyunca nüanslı çizgilerle çalıştıktan sonra bu haftaki konumuz motiflerin en temel öğesi yapraklar oldu. Tezhipte çok çeşitli yapraklar görebilmemiz mümkün fakat biz bu hafta en temel  üç yaprak üzerinde çalıştık: Durgun yaprak, hareketli yaprak ve yuvarlak yaprak. Bu arada kısaca yaprağın kısımlarından da bahsedecek olursak; yaprağın bittiği alt kısma ‘sap’, ortasından geçen çizgiye de ‘orta damar’ diyoruz.

DURGUN YAPRAK

Image

HAREKETLİ YAPRAK

Image

YUVARLAK YAPRAK

Image

Değerli hocam bundan sonra göreceğimiz bütün yaprakların temelinin de bu üç yaprak olacağını söyledi. Aşağıdaki çizimlerde de bu üç yaprağın ikili ve üçlü tarzda olanlarını göreceksiniz.

Image

Image

Şimdi sizlere yaprak çizimiyle alakalı zorlandığım birkaç husustan bahsetmek istiyorum. Öncelikle bir yandan yaprak formunu oluşturmaya çalışırken bir yandan nüanslı çizmek beni epey zorladı. Nüansa odaklanınca şekli bozuk yapraklar, yaprak formuna odaklanınca da nüanssız yapraklar çizdim bir süre. Ama sonra  hocamın yardımıyla bu konuyu da aştık:) Benim sorunum farkında olmadan hızlı çizip bir an evvel bitirmeye çalıştığımdan kaynaklanıyormuş. Tezhibin sabır işi olduğunu unutmuşum. Tek bir yaprak dahi olsa özenle ve sabırla çizilmeli. Ayrıca ileriyi görmek çok önemli. Hocamın benzetmesiyle araba sürer gibi gözlerimiz bir yandan sürekli hedefte olmalı; yaprağın nerede biteceğini görebilirsek daha oranlı ve kontrollü çizebiliriz. Bu yüzden göz ucuyla yaprağın biteceği noktayı takip etmek şart.

Zorlandığım bir diğer husus; orta damarı sapla kesiştirmek oldu. Bu da yine aceleciliğimden kaynaklanıyor tabi. Yaprak bitince ohh çekip rehavete kapıldığımdan orta damarı rastgele çizmişim. Ama üzerinde biraz çalıştıktan sonra bu sorunu da aştık çok şükür. İşte bu yüzden bir hocayla çalışmak çok önemli. Herkesin kendince zorlandığı hususları danışabileceği biri olmalı. Ve bence çalışmalarınızın işin ehli tarafından kontrolden geçmesi bu işin en keyifli tarafı ve  olmazsa olmazı:)

Bu arada belki aklınıza yaprakların neden hep sağ tarafa yönelmiş olduğuyla alakalı bir soru gelebilir hemen ona da açıklık getirelim. Önce elimizin oturması için tek tarafa yönelik çalışıyoruz, ilerleyen haftalarda sola doğru ve daha sonra da iki taraflı çalışmaya başlayacağız inşallah..

NOT: Şunu belirtmek isterim ki tezhip öğretmek gibi haddimi aşan bir maksadım yok. Zaten bir hocanın dizinin dibine oturmadan da öğrenilebileceğine inanmıyorum. Benim tek amacım,  tezhip serüvenimi sizlerle paylaşabilmek ve tezhibin tanınıp sevilmesine bir nebze de olsa katkıda bulunabilmektir.  

Reklamlar

3 comments on “TEZHİB GÜNLÜĞÜM 2.DERS: YAPRAKLAR (1)

 1. rüveyda
  Aralık 2, 2012

  faydalı buldum 🙂

 2. sua kolik
  Ekim 26, 2013

  bende en son çizilen yaprak çiziminde zorlanıyorum bende sanırsam acele ediyorum

 3. Nigar KOCAMAN
  Kasım 10, 2013

  Ellerinize sağlık, tezhib öğrenmeye hevesim vardı sayenizde onu geçiştirmeden hayata geçirmeye fırsat buldum. Allah razı olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: