Tezhib Günlüğüm

tezhibe dair..

TEZHİB GÜNLÜĞÜM 6.DERS: GONCALAR

Merhaba arkadaşlar,

Yapraklar serisinin sona ermesiyle artık yeni bir konuya geçiyoruz. Başlıktan da anlaşılacağı üzere bugün goncaları tanımaya çalışacağız.

Biliyorsunuz ki tezhipte stilize edilmiş çiçek ve bitki motiflerini kullanıyoruz. Yani gördüğümüz motifler çiçek ve bitkilerin yeniden şekillendirilmiş halleri. Yaradılışa duyulan derin saygı, tüm bu güzellikleri birebir kopya etmeye müsade etmemiş. Bu nedenle desenler çiçeğe benzer, yaprağa benzer ama stilize edilmiş şekilleri kullanılır. Zaman zaman yarı stilize örnekleri de görebiliriz. Örneğin gül ve lale temsil ettikleri manalar itibariyle sıkça kullanılmışlardır fakat onların da birebir benzediğini söyleyemeyiz. Bu nedenle yarı stilize olarak adlandırılırlalar.

Tüm bunlar benim bu güzel hassasiyeti öğrenmemle birlikte merak ederek hocamdan aldığım bilgiler. Detaylarını çok sonra öğreneceğiz fakat çok hoşuma gittiği için sizlerle de paylaşmak istedim.

Evet artık yavaş yavaş dersimizle ilgili detaylara geçebiliriz.  Gonca dedik ama aslında çok da farklı birşey çizmiyoruz, birazdan çizimlerin fotoğraflarında da göreceğiniz üzere goncalar;  yapraklardan müteşekkil çok da farklı olmayan bir desen.  Sap, çanak ve üst yapraklar olmak üzere üç kısımdan oluşuyor.

Aşağıda çeşitli gonca örneklerini paylaştım, bunları öğrendiğimiz yapraklar üzerinden çeşitlendirebiliriz.  Yuvarlak, durgun ve hareketli yaprakları kullanarak yüzlerce gonca çizebiliriz.  Gördüğünüz üzere sap kısmı bildiğimiz yuvarlak yaprak, çanak ve üst kısmı da yine öğrendiğimiz yaprak motiflerinden.

Aynı sap ve çanak girişiyle birbirinden çok farklı goncalar meydana çıkabilir. Tezhibin en çok sevdiğim yönü de bu galiba. Belli kalıplar varmış gibi görünse de hayal gücünüz ve estetik anlayışınız her daim devrede:)

Kalıplar demişken goncalarla ilgili en önemli bilgi 1/2 simetrik oluşlarıdır. Ortalarından bir hat geçiyormuş gibi düşünürsek sağ ve sol kısımları birbirine simetriktir. 

Bugünlük de benden bu kadar.. Muhabbetle..

NOT: Şunu belirtmek isterim ki tezhip öğretmek gibi haddimi aşan bir maksadım yok. Zaten bir hocanın dizinin dibine oturmadan da öğrenilebileceğine inanmıyorum. Benim tek amacım,  tezhip serüvenimi sizlerle paylaşabilmek ve tezhibin tanınıp sevilmesine bir nebze de olsa katkıda bulunabilmektir.  

Reklamlar

4 comments on “TEZHİB GÜNLÜĞÜM 6.DERS: GONCALAR

 1. rüveyda
  Aralık 2, 2012

  çok net olmamış fotonun biri ne yazık ki 😦

 2. Merve
  Ocak 28, 2013

  Rüveydaya katılıyorum net olmamış, fotoğraftan bişe anlayamadım :/

 3. fatih
  Nisan 14, 2013

  resimler belli olmuyor ayrıntılı bakamıyoruz hocam resimleri tekrar atmanız mümkünmü acabaj

 4. Aleksandra Levi
  Ocak 10, 2015

  Keşke daha fazla Türkçe bilsem de size güzelden fazla güzel şey yazabilseydim. Çizimleriniz de açıklamaları da seçtiğiniz müzik de tek kelimede Muhteşem!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: