Tezhib Günlüğüm

tezhibe dair..

TEZHİB GÜNLÜĞÜM 9.DERS: MERKEZİ HATAİLER

Merhaba arkadaşlar,

Bir önceki derste hatai motiflerinin genel özellikleri ve lekeleri üzerine durmuştuk. Bu derste ise merkezi hataileri biraz daha yakından tanımaya çalışacağız.

Merkezi hatailer, adından da anlaşılacağı üzere merkezleri ortada olan ve yön göstermeyen tekrarlı motiflerdir. Yani ne taraftan bakılırsa bakılsın aynı görünürler, üst taraf alt taraf söz konusu değildir.

                  

İlk iki çizimde  en basit eksen arası ve eksen üzeri hataileri görüyoruz. Üçüncü çizim ise tezhipte ‘çark-ı felek ‘ olarak anılan 8’li hatai motifidir. Bu arada 5’li olana da ‘penç’ denildiği bilgisini paylaşmış olalım. 

Şimdi de motifleri biraz daha detaylandıralım. Böylece hem hatai motifini zihnimize yerleştirelim hem de detaylandırmayı öğrenelim.

Dikkat edilecek mevzular üzerinde duracak olursak eğer; çizimlerin tam simetrik olması gerektiğiyle başlayabiliriz. Açıkçası çizimlerde iyi gittiğimi düşünürken merkezi hatailer beni epey zorladı. Bunu aşabilmek için başlarda sürekli lekeyi ve eksenleri belirleyerek çizdim. Gerçekten çok yardımcı oldu.

Hocamın da özellikle üzerinde durduğu bir diğer husus ise döndürerek çizmek. Çizdiğimiz kısmı sürekli karşımıza alarak çizersek çizimlerimiz çok daha simetrik ve güzel oluyor.

Bunların dışında nüanslara dikkat etmemiz gerektiği üzerinde de ayrıca duralım. Çünkü gerçekten de çizimleri ortaya çıkaran ve güzelleştiren vurgular oluyor ve hocam da bunun üzerinde ısrarla duruyor. Kalemimiz kağıt üzerinde sabit olmamalı, havalanarak ilerlemeli. Ve nasıl alışırsanız öyle gideceğinden bu mevzu çok önemli.

Bugünlük de bu kadar arkadaşlar, muhabbetle..

NOT: Şunu belirtmek isterim ki tezhip öğretmek gibi haddimi aşan bir maksadım yok. Zaten bir hocanın dizinin dibine oturmadan da öğrenilebileceğine inanmıyorum. Benim tek amacım,  tezhip serüvenimi sizlerle paylaşabilmek ve tezhibin tanınıp sevilmesine bir nebze de olsa katkıda bulunabilmektir.  

Reklamlar

One comment on “TEZHİB GÜNLÜĞÜM 9.DERS: MERKEZİ HATAİLER

  1. rüveyda
    Aralık 2, 2012

    süper olmş … :p

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: